အားကစားသတင္း








England - Premier League April 19
AFC Bournemouth 0 - 2 Manchester United
Italy - Serie A April 18
Benevento 0 - 3 Atalanta
April 19
Crotone 1 - 1 Juventus
Hellas Verona 0 - 1 Sassuolo
Roma 2 - 1 Genoa
SPAL 2013 0 - 0 ChievoVerona
SSC Napoli 4 - 2 Udinese
Sampdoria 1 - 0 Bologna
Torino 1 - 1 AC Milan
Fiorentina 3 - 4 Lazio
Italy - Serie C:: group C April 18
Virtus Francavilla0 - 0 Juve Stabia
Spain - LaLiga Santander April 19
Espanyol 0 - 1 Eibar
Valencia 1 - 2 Getafe
Real Madrid 1 - 1 Athletic Bilbao
Germany - Regionalliga Nord April 18
Wolfsburg II0 - 0 SV Drochtersen/Assel
FC Germania Egestorf-Langreder 2 - 5 Hamburger SV II
Oldenburg 2 - 0 St.Pauli II
VfV Hildesheim 1 - 1 TSV Havelse
BSV Rehden 3 - 1 Eintracht Braunschweig II
FC Hansa Lueneburg 2 - 2 Eintracht Norderstedt
Germany - Regionalliga Nordost April 18
FSV Union Fuerstenwalde 4 - 0 Budissa Bautzen
Hertha Berlin II 1 - 3 Germania Halberstadt
FC Viktoria 1889 Berlin 1 - 1 FC Oberlausitz Neugersdorf
FSV Luckenwalde 0 - 2 Energie Cottbus
FSV Wacker Nordhausen 2 - 1 TSG Neustrelitz
Lokomotive Leipzig 1 - 1 ZFC Meuselwitz
Germany - Regionalliga West April 18
Fortuna Duesseldorf II 1 - 4 SV Roedinghausen
Wuppertal 3 - 1 Wattenscheid
Borussia Moenchengladbach II 0 - 1 Borussia Dortmund II
April 19
Viktoria Koeln 1904 2 - 2 SC Wiedenbrueck
Germany - DFB Cup April 19
Schalke 04 0 - 1 Eintracht Frankfurt
France - Cup April 19
Caen 1 - 3 Paris Saint Germain
Netherlands - Eredivisie April 18
AZ Alkmaar 4 - 3 Vitesse
Roda JC Kerkrade 2 - 2 PSV Eindhoven
April 19
Excelsior 2 - 2 Heracles
Sparta Rotterdam 2 - 1 NAC Breda
Willem II 1 - 5 Feyenoord
Belgium - First Division A:: Championship April 19
Standard Liege 2 - 1 Anderlecht
Belgium - First Division A:: EL play-off: group B April 19
Eupen 0 - 1 Royal Antwerp
KFCO Beerschot-Wilrijk 1 - 3 St.Truiden
Lokeren 2 - 2 Oostende
Portugal - Cup April 19
AETCaldas 1 - 2 Aves
AETSporting CP * 1 - 0 FC Porto
Scotland - Championship April 19
Dumbarton 0 - 1 Inverness CT
International - Friendlies April 18
Zimbabwe0 - 1 Botswana
International - Club Friendlies April 18
Cercle Brugge0 - 0 Harelbeke
Denmark - Superliga:: championship April 18
AC Horsens 2 - 2 FC Nordsjaelland
April 19
FC Koebenhavn 2 - 1 AaB
Denmark - Superliga:: relegation: group 2 April 18
Randers FC 1 - 1 OB
Sweden - Allsvenskan April 18
Djurgaarden 3 - 0 Malmoe FF
Kalmar FF 1 - 1 Oestersunds FK
Oerebro 1 - 1 AIK
Sirius 0 - 0 Haecken
Finland - Veikkausliiga April 18
KuPS 0 - 1 RoPS
SJK 0 - 1 HJK
Austria - ÖFB Cup April 18
AETMattersburg 0 - 0 Salzburg *
April 19
AETSturm Graz 3 - 2 Rapid Wien
Switzerland - Super League April 19
Basel 1 - 0 Grasshopper
FC Zuerich 4 - 0 St. Gallen
Sion 0 - 1 Lugano
Thun 2 - 2 Young Boys
Switzerland - Challenge League April 19
Aarau 2 - 2 Xamax
Greece - Cup:: play-off April 18
AEK Athens 1 - 0 AE Larissa
Turkey - Cup April 19
Galatasaray 0 - 2 Akhisarspor
Cyprus - Cup April 18
Apollon Limassol 4 - 0 Pafos FC
AEK Larnaca 2 - 0 APOEL Nicosia
Czech Republic - Juniorska liga:: group B April 18
Ceske Budejovice U210 - 3 Vysocina Jihlava U21
Slovakia - Cup April 18
APSpartak Trnava 1 - 1 Slovan Bratislava *
Zilina 0 - 0 Ruzomberok
Russia - Premier League April 18
Lokomotiv Moscow 0 - 0 FK Akhmat
Zenit St. Petersburg 2 - 1 Dinamo Moscow
April 19
CSKA Moscow 3 - 0 Amkar
Russia - 2nd Division:: south April 18
Chayka 3 - 1 SKA Rostov
Russia - Cup April 18
Avangard Kursk 1 - 0 Shinnik Yaroslavl
AETSpartak Moscow 1 - 1 Tosno *
Ukraine - Cup April 18
SC Dnipro-1 1 - 4 Dynamo Kyiv
Shakhtar Donetsk 5 - 1 Mariupol
Poland - 1st Liga April 18
Chojniczanka Chojnice 0 - 2 GKS Katowice
Poland - 2nd Liga April 18
Stal Stalowa Wola 2 - 0 Znicz Pruszkow
Siarka Tarnobrzeg 2 - 4 GKS Belchatow
Warta Poznan 3 - 3 Gwardia Koszalin
Wisla Pulawy 2 - 0 ROW Rybnik 1964
Garbarnia 1 - 0 Rozwoj Katowice
Poland - Cup April 19
Legia Warszawa 2 - 1 Gornik Zabrze
Croatia - 1st League April 18
Rudes 1 - 2 NK Lokomotiva
Dinamo Zagreb 0 - 1 Osijek
April 19
Hajduk Split 4 - 0 Cibalia
Serbia - Cup April 18
Macva Sabac 1 - 1 Mladost Lucani
Cukaricki 4 - 2 Partizan Beograd
Slovenia - 1st SNL April 18
Domzale 1 - 0 NK Celje
NK Krsko 1 - 0 Gorica
Hungary - Cup April 19
Puskas FC Academy 4 - 0 Debrecen
Bulgaria - First Professional League:: championship April 18
Vereya 2 - 2 Botev Plovdiv
PFC CSKA-Sofia 2 - 2 Levski Sofia
April 19
Ludogorets Razgrad 7 - 0 Beroe
Belarus - Cup April 18
BATE Borisov 2 - 0 Neman Grodno
April 19
Dinamo Brest 2 - 0 Dnepr Mogilev
Lithuania - A Lyga April 18
Atlantas Klaipeda 0 - 2 Trakai FK
FK Kauno Zalgiris0 - 0 Zalgiris Vilnius
Estonia - Cup April 18
Kuressaare FC 0 - 7 Flora Tallinn
Flora II 7 - 3 Viljandi JK Tulevik
Bosnia and Herzegovina - Cup April 18
Krupa na Vrbasu 2 - 0 Zvijezda
Sloboda Tuzla 1 - 4 Zeljeznicar
FYR Macedonia - Prva Liga April 18
FK Vardar Skopje 2 - 3 KF Shkendija
FC Academy Pandev 1 - 2 Shkupi
FK Skopje 1 - 1 FK Sileks
Pelister 1 - 1 Pobeda
Renova 2 - 1 Rabotnicki
Montenegro - Telekom 1st CFL April 18
Sutjeska 2 - 1 Rudar Pljevlja
Montenegro - Cup April 18
Buducnost P. 1 - 2 Mladost Podgorica
Igalo0 - 0 Grbalj Radanovici
South America - Copa Libertadores:: group 3 April 19
The Strongest 1 - 2 Atletico Tucuman
 live 29'Libertad0 - 0 Club Atletico Penarol
South America - Copa Libertadores:: group 4 April 19
live 30'Flamengo 1 - 0 Santa Fe
South America - Copa Libertadores:: group 7 April 19
live 30'Independiente0 - 0 Corinthians
South America - Copa Sudamericana April 19
Estudiantes Merida 1 - 1 Deportes Temuco
Argentina - Primera B Metropolitana April 19
Almirante Brown0 - 0 CA Fenix
CA San Miguel 0 - 1 Acassuso
San Telmo 0 - 1 Club Atletico Platense
Deportivo Espanol 1 - 0 CD UAI Urquiza
Colegiales 1 - 3 Comunicaciones
Atlanta 2 - 0 Villa San Carlos
Brazil - Cup April 19
Goias 2 - 0 Avai FC
 live 28'Ferroviario 1 - 0 Atletico MG
 live 30'Nautico 0 - 0 Ponte Preta
Colombia - Primera A:: apertura April 19
Atletico Huila 2 - 0 Deportivo Pasto
Once Caldas 2 - 0 Patriotas
 live 13'Independiente Medellin0 - 0 CD Jaguares
Ecuador - Serie A:: apertura April 19
live 43'Delfin 1 - 0 LDU de Quito
USA - United Soccer League April 19
live 51'Toronto FC II 0 - 0 North Carolina FC
08:30Fresno FC? - ? Tulsa Roughnecks FC
08:30Portland Timbers II? - ? Rio Grande Valley FC
09:00Sacramento Republic FC? - ? Colorado Springs Switchbacks FC
USA - National Women's Soccer League April 19
North Carolina Courage 1 - 0 Seattle Reign FC
 live 81'Chicago Red Stars 3 - 0 Houston Dash
Costa Rica - Primera División:: clausura April 19
C.S. Cartagines 0 - 1 AD Municipal Liberia
Grecia 0 - 3 Universidad de Costa Rica
08:30Club Sport Herediano? - ? Santos de Guapiles
08:30Deportivo Saprissa? - ? Limon
08:30LD Alajuelense? - ? Deportiva Carmelita
08:30Municipal Perez Zeledon? - ? Guadalupe FC
El Salvador - Primera Division:: clausura April 19
CD Audaz 3 - 1 CD Aguila
CD Dragon 1 - 2 Firpo
CD FAS 4 - 1 CD Sonsonate
 live 12'CD Chalatenango0 - 0 Municipal Limeno
Guatemala - Liga Nacional:: clausura April 19
CSD Municipal 0 - 1 Coban Imperial
Deportivo Malacateco 1 - 0 Deportivo Petapa
Guastatoya 2 - 0 Deportivo Marquense
09:30Club Xelaju? - ? Sanarate
Honduras - Liga Nacional:: clausura play-off April 19
07:45Honduras Progreso? - ? Real Espana
Asia - Champions League:: group E April 18
Jeonbuk FC 3 - 0 Kitchee
Tianjin Quanjian 3 - 2 Kashiwa Reysol
Asia - Champions League:: group F April 18
Kawasaki Frontale 2 - 2 Ulsan Hyundai
Melbourne Victory 2 - 1 Shanghai SIPG FC
Japan - League Cup:: group A April 18
Albirex Niigata 3 - 1 Vegalta Sendai
FC Tokyo 2 - 2 Yokohama F.Marinos
Japan - League Cup:: group B April 18
Jubilo Iwata 2 - 3 Consadole Sapporo
Shimizu S-Pulse 1 - 1 Ventforet Kofu
Japan - League Cup:: group C April 18
Gamba Osaka 0 - 1 Urawa Red Diamonds
Nagoya Grampus Eight 2 - 1 Sanfrecce Hiroshima
Japan - League Cup:: group D April 18
V-Varen Nagasaki 1 - 2 Vissel Kobe
Sagan Tosu0 - 0 Shonan Bellmare
Singapore - Sg. Premier League April 18
Home United FC 1 - 6 Albirex Niigata FC
Tampines Rovers FC 4 - 0 Hougang United FC
Africa - Confederations Cup:: qualification: play-off April 18
SOM Fosa Juniors FC 2 - 1 Aduana Stars
Welayta Dicha 1 - 0 Young Africans
CARA Brazzaville1 - 0 Kedus Giorgis
Akwa United 3 - 1 Al Hilal Omdurman
Enyimba0 - 0 Bidvest Wits
Djoliba0 - 0 Mountain of Fire and Miracles FC
SuperSport United2 - 1 Gor Mahia
April 19
RSB Berkane 2 - 0 Génération Foot
Egypt - Premier League April 18
Postp.Al Masry? - ? ENPPI
Ismaily SC 2 - 1 Misr El-Maqasa
April 19
Al Mokawloon Al Arab0 - 0 El Zamalek
Morocco - Botola Pro April 18

KACM 3 - 2 Rapide Club Oued Zem

England - Premier League April 18
Brighton & Hove Albion 1 - 1 Tottenham Hotspur
England - League 1 April 18
Bradford City 3 - 1 Portsmouth
Doncaster Rovers 3 - 3 Bury
Gillingham 0 - 1 Rotherham United
Rochdale 0 - 0 Oldham Athletic
Shrewsbury Town 0 - 2 Charlton Athletic
Wigan Athletic 1 - 0 Oxford United
England - League 2 April 18
Exeter City 2 - 1 Chesterfield
Lincoln City 0 - 0 Wycombe Wanderers
Accrington Stanley 2 - 0 Yeovil Town
England - National League April 18
Aldershot Town 1 - 0 Gateshead FC
Bromley 3 - 1 Dagenham & Redbridge
Dover 0 - 1 Tranmere Rovers
Eastleigh 0 - 1 Ebbsfleet United
Guiseley 0 - 1 Barrow
Hartlepool United 1 - 0 Leyton Orient
Maidenhead United 2 - 1 Sutton United
England - National League North April 18
Blyth Spartans 0 - 1 Telford
Boston United 3 - 0 Harrogate
Brackley Town 0 - 1 Bradford PA
Chorley 1 - 1 Stockport
FC United of Manchester 1 - 0 York City
North Ferriby United 0 - 1 Gainsborough
Southport 0 - 1 Salford City
Spennymoor Town FC 1 - 1 Kidderminster Harriers
England - National League South April 18
Braintree Town 4 - 3 Whitehawk
East Thurrock United 0 - 1 Dartford
Gloucester City 1 - 4 St.Albans
Poole Town FC 0 - 1 Hampton & Richmond
Truro City 2 - 1 Hungerford Town
Concord Rangers 2 - 1 Bognor Regis Town
Italy - Serie A April 18
Inter 4 - 0 Cagliari
Italy - Serie B April 18
Avellino 0 - 2 Frosinone
Bari 1 - 1 Novara
Carpi 1 - 2 Perugia
Cesena 2 - 3 Empoli
Cittadella 0 - 0 Palermo
Cremonese 1 - 1 Salernitana
Pro Vercelli 3 - 1 Pescara
Spezia 0 - 1 Brescia
Ternana 2 - 2 Foggia
Venezia 2 - 0 Entella
Italy - Serie C:: group A April 17
Arezzo 0 - 1 Monza
Spain - LaLiga Santander April 18
Deportivo La Coruna 0 - 0 Sevilla
Celta Vigo 2 - 2 Barcelona
Villarreal 2 - 1 Leganes
Germany - 3rd Liga April 17
Carl Zeiss Jena 1 - 5 Magdeburg
Germany - Regionalliga Bayern April 17
SpVgg Bayreuth 0 - 2 Burghausen
VfB Eichstaett 1 - 1 FV Illertissen
Augsburg II 0 - 2 SV Schalding-Heining
Bayern Munich II 2 - 1 1860 Rosenheim
FC Memmingen 0 - 1 Nuernberg II
FC Schweinfurt 4 - 1 SV Seligenporten
Greuther Fuerth II 2 - 1 VfR Garching
Ingolstadt II 1 - 4 1860 Muenchen
Germany - Regionalliga Nord April 17
Altonaer FC 93 0 - 5 SC Weiche Flensburg
Luebeck 1 - 0 SSV Jeddeloh
Germany - Regionalliga Nordost April 17
Babelsberg 0 - 2 VfB Auerbach
Germany - Regionalliga Südwest April 17
Eintracht Stadtallendorf 0 - 1 Freiburg II
Ulm 3 - 1 TSV Steinbach
Germany - Regionalliga West April 18
Bonner SC 2 - 1 FC Wegberg-Beeck
Westfalia Rhynern 0 - 4 FC Koeln II
Germany - DFB Cup April 18
Bayer Leverkusen 2 - 6 Bayern Munich
France - Cup April 18
Les Herbiers 2 - 0 Chambly
Netherlands - Eredivisie April 17
FC Twente 2 - 0 PEC Zwolle
April 18
SC Heerenveen 2 - 0 ADO Den Haag
Belgium - First Division A:: Championship April 18
Gent 0 - 0 Genk
Belgium - First Division A:: EL play-off: group A April 18
Kortrijk 2 - 1 Oud-Heverlee
Lierse 1 - 4 Zulte-Waregem
Royal Excel Mouscron 1 - 1 Waasland-Beveren
Scotland - Championship April 18
Brechin City 0 - 5 Dundee United
St. Mirren 1 - 2 Falkirk
Scotland - League 2 April 18
Berwick Rangers 0 - 0 Stenhousemuir
International - Friendlies April 18
06:00Trinidad and Tobago? - ? Panama
Denmark - Superliga:: relegation: group 1 April 17
FC Helsingoer 1 - 0 AGF
Norway - Cup April 17
Moss4 - 0 Kraakeroey
Sweden - Allsvenskan April 17
GIF Sundsvall 1 - 0 Trelleborgs FF
Sweden - Superettan April 17
Landskrona BoIS 2 - 2 Oergryte FF
Greece - Cup:: play-off April 17
PAOK Thessaloniki FC 3 - 1 Panionios
Ireland - Airtricity League April 18
Cork City 1 - 0 Sligo Rovers
Limerick 0 - 3 Dundalk
Northern Ireland - Premiership:: Relegation April 18
Glentoran 4 - 2 Dungannon Swifts
Ballinamallard United 2 - 1 Carrick Rangers
Czech Republic - 2nd league April 17
Frydek-Mistek 2 - 2 Znojmo
FK Varnsdorf0 - 0 FC Vlasim
Czech Republic - Cup April 18
Slavia Prague 2 - 0 Mlada Boleslav
Russia - 2nd Division:: east April 17
FC Chita 2 - 1 Zenit Irkutsk
Dinamo Barnaul 1 - 0 Smena Komsomolsk
Irtysh 0 - 2 Sakhalin
Russia - 2nd Division:: south April 17
Dinamo Stavropol 5 - 1 FC Krasnodar II
Poland - Cup April 18
Arka Gdynia 1 - 0 Korona Kielce
Croatia - 1st League April 18
NK Istra 1961 0 - 1 Rijeka
Hungary - Cup April 17
Ujpest 2 - 1 Balmazujvaros
Romania - Cup April 17
Hermannstadt 1 - 0 Gaz Metan Medias
Bulgaria - First Professional League:: relegation: group 1 April 17
Pirin Blagoevgrad 0 - 2 Cherno More Varna
Vitosha Bistritsa 1 - 2 Slavia Sofia
Lithuania - A Lyga April 17
Lietava Jonava 4 - 0 FK Palanga
Stumbras Kaunas 0 - 1 Suduva
Estonia - Cup April 17
Nomme JK Kalju 0 - 1 Levadia
Trans 6 - 0 Infonet Tallinn
South America - Copa Libertadores:: group 1 April 18
Defensor Sporting 3 - 1 Monagas SC
 live 32'Cerro Porteno0 - 0 Gremio
South America - Copa Libertadores:: group 7 April 18
live 32'Millonarios 1 - 0 Deportivo Lara
Argentina - Primera B Metropolitana April 18
Barracas Central0 - 0 CA Talleres Remedios de Escalada
Tristan Suarez 2 - 0 CA Defensores de Belgrano
 live HTClub Atletico Estudiantes0 - 0 Sacachispas FC
Brazil - Serie B April 18
Boa Esporte Clube 0 - 2 Fortaleza
 live 31'Coritiba0 - 0 Atletico GO
Colombia - Primera A:: apertura April 18
Leones 0 - 1 Tolima
 live 1'Chico FC0 - 0 Bucaramanga
CONCACAF - Champions League April 18
live 27'Toronto FC 1 - 1 CD Guadalajara
Guatemala - Liga Nacional:: clausura April 18
Siquinala 1 - 1 CSD Comunicaciones
Asia - Champions League:: group A April 17
Al-Jazira 1 - 2 Al Ahli
Tractor Sazi Tabriz 1 - 3 Al-Garrafa
Asia - Champions League:: group B April 17
Al-Duhail SC 1 - 0 Al-Wahda
Lokomotiv Tashkent 1 - 1 Zob Ahan
Asia - Champions League:: group G April 17
Guangzhou Evergrande 3 - 1 Cerezo Osaka
Jeju United 0 - 1 Buriram United
Asia - Champions League:: group H April 17
Kashima Antlers 0 - 1 Suwon Bluewings
Sydney FC0 - 0 Shanghai Shenhua
Asia - AFC Cup:: group A April 17
Al Quwa Al Jawiya1 - 1 Malkia
Singapore - Sg. Premier League April 17
Brunei DPMM 4 - 1 Geylang International FC
Africa - Confederations Cup:: qualification: play-off April 17
La Mancha 1 - 5 AS Vita Club
Belouizdad0 - 0 ASEC Mimosas
USM Alger 4 - 0 Plateau United FC
April 18
Al Masry Club2 - 1 Mounana
Egypt - Premier League April 17
El Dakhleya 2 - 0 Tanta
Al Ahly 1 - 0 Wadi Degla FC
El Entag El Harby 0 - 0 Smouha SC
South Africa - Premier League April 18

Mamelodi Sundowns FC 1 - 0 Lamontville Golden Arrows

England - Premier League April 17
West Ham United 1 - 1 Stoke City
England - National League North April 17
Curzon 2 - 2 Nuneaton Town
England - National League South April 17
Chelmsford 3 - 0 Wealdstone
Italy - Serie B April 17
Ascoli Picchio FC 1898 0 - 1 Parma Calcio 1913
Italy - Serie C:: group B April 17
Reggiana0 - 0 Bassano Virtus
Spain - LaLiga 1|2|3 April 17
Huesca 2 - 1 Barcelona B
Germany - Bundesliga April 17
Mainz 05 2 - 0 Freiburg
France - Ligue 2 April 17
Brest 3 - 0 Lorient
France - National April 17
Concarneau 1 - 1 Cholet
Netherlands - Jupiler League April 17
Jong Ajax 1 - 0 NEC Nijmegen
Portugal - Primeira Liga April 17
Rio Ave 1 - 1 Tondela
Portugal - Segunda Liga April 16
FC Porto B 0 - 2 Sporting CP B
Denmark - Superliga:: relegation: group 1 April 16
Hobro 1 - 0 Silkeborg
Norway - Eliteserien April 16
Bodoe/Glimt 0 - 1 Rosenborg
Sweden - Allsvenskan April 16
Hammarby 4 - 0 Brommapojkarna
Sweden - Superettan April 16
Halmstads BK 0 - 2 Norrby
Varbergs BoIS FC 2 - 1 Joenkoepings Soedra
Switzerland - Challenge League April 17
FC Rapperswil-Jona 3 - 1 Winterthur
Greece - Super League April 16
Olympiacos 5 - 1 AOK Kerkyra
Turkey - Super Lig April 16
Osmanlispor FK 3 - 3 Trabzonspor
Turkey - 1st Lig April 16
Adanaspor 2 - 3 Boluspor
Ireland - Airtricity League April 17
Bray Wanderers 1 - 0 Shamrock Rovers
Derry City 3 - 1 Bohemian FC
St. Patrick's Athletic 1 - 0 Waterford FC
Cyprus - 1st League:: Relegation April 16
Alki Oroklinis 2 - 3 Ermis Aradippou
Czech Republic - Juniorska liga:: group B April 16
Ceske Budejovice U21 3 - 3 Bohemians 1905 U21
Slavia Praha U21 5 - 1 Sigma Olomouc U21
Trinec U21 3 - 1 Jablonec U21
Zbrojovka Brno U21 2 - 1 Viktoria Plzen U21
Russia - 1st Division April 16
Khimki 1 - 0 Spartak Moscow II
Russia - 2nd Division:: Ural/Povolzhye April 16
Zenit Izhevsk 0 - 1 Ural II
Poland - Ekstraklasa:: final April 16
Wisla Plock 2 - 2 Wisla Krakow
Poland - 2nd Liga April 16
Blekitni Stargard 1 - 0 Radomiak Radom
Romania - Liga I:: championship April 17
Astra Giurgiu 0 - 3 FC FCSB
Romania - Liga I:: relegation April 16
ACS Poli Timisoara 0 - 1 Botosani
Israel - Ligat HaAl:: championship April 17
Beitar Jerusalem 3 - 2 Maccabi Tel Aviv
Israel - Leumit League:: promotion April 16
Hapoel Hadera Eran 1 - 1 Beitar Tel Aviv Ramla
Hapoel Rishon LeZion 0 - 2 Hapoel Afula
Hapoel Tel Aviv 3 - 0 Maccabi Ahi Nazareth
Argentina - Primera Division April 17
Newells Old Boys 2 - 1 Talleres
 live 66'Velez Sarsfield 1 - 0 San Lorenzo
Argentina - Primera B Nacional April 17
Agropecuario 0 - 2 Almagro
Deportivo Moron 1 - 0 Sarmiento
 live 75'Atletico Rafaela 0 - 1 Quilmes
Argentina - Federal A:: promotion: final April 17
live 50'Gimnasia Mendoza0 - 0 Central Cordoba de Santiago
Brazil - Serie A April 17
Botafogo RJ 1 - 1 Palmeiras
Sao Paulo 1 - 0 Parana Clube
Bolivia - Primera Division:: apertura April 17
live 80'Sport Boys Warnes 4 - 0 Nacional Potosi
Ecuador - Serie A:: apertura April 17
live 66'Guayaquil City0 - 0 Barcelona SC
Paraguay - Division Profesional:: apertura April 17
Sol de America0 - 0 Guarani
Peru - Primera División:: Torneo de Verano: group A April 17
CD UT Cajamarca 1 - 0 Alianza Lima
Peru - Primera División:: Torneo de Verano: group B April 17
Sport Huancayo 2 - 1 Deportivo Municipal
 live 37'Binacional 1 - 0 Sport Boys
Asia - Champions League:: group C April 16
Al-Wasl 1 - 2 Nasaf Qarshi
Persepolis 1 - 0 Al-Sadd
Asia - Champions League:: group D April 16
Al Hilal 0 - 1 Esteghlal
Al-Rayyan 1 - 4 Al-Ain
Asia - AFC Cup:: group B April 16
Al Zawraa2 - 1 Manama
Indonesia - Liga 1 April 16
Barito Putera 2 - 1 PSM Makassar
Persela Lamongan 1 - 1 Bali United Pusam
Egypt - Premier League April 16
Alassiouty 3 - 2 Petrojet
Al-Ittihad Al-Sakandary0 - 0 El Geish
April 17
Al Nasr 3 - 1 El Raja Marsa Matruh
Morocco - Botola Pro April 16
Hassania Agadir0 - 0 Chabab Atlas Khenifra

England - Premier League April 15
Newcastle United 2 - 1 Arsenal
Manchester United 0 - 1 West Bromwich Albion
England - Championship April 15
Wolverhampton Wanderers 2 - 0 Birmingham City
Italy - Serie A April 15
Fiorentina 0 - 0 SPAL 2013
AC Milan 0 - 0 SSC Napoli
Bologna 2 - 0 Hellas Verona
Sassuolo 2 - 2 Benevento
Juventus 3 - 0 Sampdoria
April 16
Lazio 0 - 0 Roma
Spain - LaLiga Santander April 15
Eibar 0 - 1 Alaves
Atletico Madrid 3 - 0 Levante
Getafe 1 - 0 Espanyol
April 16
Malaga 1 - 2 Real Madrid
Spain - LaLiga 1|2|3 April 15
Osasuna 1 - 1 Cordoba
Almeria 1 - 1 Albacete
Valladolid 0 - 1 Sporting Gijon
Rayo Vallecano 2 - 1 Zaragoza
Sevilla Atletico 0 - 0 Granada
April 16
Real Oviedo 1 - 0 Gimnastic
Germany - Bundesliga April 15
Schalke 04 2 - 0 Borussia Dortmund
Werder Bremen 1 - 1 RasenBallsport Leipzig
Germany - 2nd Bundesliga April 15
Darmstadt 1 - 1 Eintracht Braunschweig
FC Heidenheim 3 - 1 Fortuna Duesseldorf
Ingolstadt 1 - 1 Nuernberg
France - Ligue 1 April 15
Montpellier 1 - 3 Bordeaux
Troyes 2 - 3 Marseille
April 16
Paris Saint Germain 7 - 1 Monaco
Netherlands - Eredivisie April 15
NAC Breda 1 - 2 Willem II
FC Groningen 2 - 1 Roda JC Kerkrade
Feyenoord 3 - 1 FC Utrecht
PSV Eindhoven 3 - 0 Ajax
Belgium - First Division A:: Championship April 15
Anderlecht 1 - 0 Club Brugge
Belgium - First Division A:: EL play-off: group B April 15
Royal Antwerp 2 - 0 KFCO Beerschot-Wilrijk
April 16
Oostende 2 - 2 St.Truiden
Belgium - First Division B:: relegation April 15
Roeselare 0 - 0 Westerlo
Portugal - Primeira Liga April 15
Maritimo 1 - 1 Moreirense
Benfica 0 - 1 FC Porto
April 16
Belenenses 3 - 4 Sporting CP
Portugal - Segunda Liga April 15
Academico Viseu 1 - 3 Uniao da Madeira
Nacional 3 - 3 Santa Clara
Arouca 1 - 0 Benfica B
Braga B 3 - 1 Vitoria de Guimaraes B
Famalicao 1 - 2 Academica
Leixoes 1 - 0 Penafiel
Oliveirense 1 - 1 Gil Vicente
Real SC 1 - 2 Varzim
Sporting Covilha0 - 0 Cova da Piedade
Scotland - Scottish Cup April 15
Celtic 4 - 0 Rangers
Denmark - Superliga:: championship April 15
AaB 2 - 0 AC Horsens
Broendby IF 2 - 1 FC Koebenhavn
FC Nordsjaelland 1 - 2 FC Midtjylland
Denmark - Superliga:: relegation: group 2 April 15
OB 3 - 0 Randers FC
Norway - Eliteserien April 15
Molde 2 - 1 Lillestroem
Ranheim 4 - 2 FK Haugesund
Sandefjord 3 - 3 Kristiansund BK
Stabaek 1 - 1 Tromsoe
Stroemsgodset 3 - 0 Odds Ballklubb
April 16
Sarpsborg 08 1 - 2 Brann
Sweden - Allsvenskan April 15
AIK 2 - 0 Djurgaarden
IFK Norrkoeping 3 - 1 Kalmar FF
Oestersunds FK 2 - 1 IFK Gothenburg
Finland - Veikkausliiga April 15
Honka 0 - 0 FC Lahti
Ilves 2 - 1 KuPS
PS Kemi 2 - 4 FC Inter
TPS 0 - 2 SJK
Austria - Bundesliga April 15
Austria Wien 0 - 4 Rapid Wien
Admira Moedling 2 - 6 Salzburg
Switzerland - Super League April 15
Basel 2 - 1 Lausanne
Luzern 0 - 1 Sion
Young Boys 1 - 0 FC Zuerich
Greece - Super League April 15
AE Larissa 4 - 2 Panetolikos
Panathinaikos 1 - 0 Atromitos
Xanthi 3 - 0 PAS Giannina
Platanias 0 - 1 AEK Athens
Turkey - Super Lig April 15
Kayserispor 3 - 2 Genclerbirligi
Antalyaspor 0 - 0 Konyaspor
Goztepe 2 - 1 Bursaspor
Galatasaray 2 - 0 Istanbul Basaksehir
Wales - Premier League April 15
Barry Town 1 - 1 Newtown
Serbia - Super Liga:: championship April 15
Napredak 1 - 0 Vojvodina
FK Spartak Subotica 1 - 0 Vozdovac
Argentina - Primera Division April 15
Union 3 - 3 Tigre
Patronato de Parana 0 - 1 Estudiantes
April 16
Chacarita Juniors 0 - 2 Colon
River Plate 2 - 0 Rosario Central
Independiente 1 - 0 Boca Juniors
Argentina - Primera B Nacional April 16
Flandria 3 - 3 San Martin de Tucuman
Brown de Adrogue 3 - 0 Santamarina
Guillermo Brown 2 - 0 Nueva Chicago
Juventud Unida Gualeguaychu 2 - 4 Instituto
Club Atletico Mitre 0 - 1 Villa Dalmine
Independiente Rivadavia 0 - 1 Deportivo Riestra
Argentina - Federal A:: promotion play-off April 16
Deportivo Madryn 2 - 0 Union de Sunchales
CA Chaco For Ever 2 - 1 CA Alvarado
Gimnasia y Tiro 2 - 1 Sportivo Belgrano
Sarmiento de Resistencia 0 - 1 Crucero del Norte
Argentina - Federal A:: promotion: final April 16
Juventud Unida Universitario 1 - 0 Estudiantes de Rio Cuarto
Brazil - Serie A April 15
America MG 3 - 0 Sport Recife
April 16
Corinthians 2 - 1 Fluminense
Internacional 2 - 0 Bahia
Vasco da Gama 2 - 1 Atletico MG
Atletico PR 5 - 1 Chapecoense AF
Bolivia - Primera Division:: apertura April 16
Jorge Wilstermann 5 - 1 Aurora
Bolivar 1 - 1 Destroyers
Real Potosi 2 - 1 Guabira
Blooming 0 - 1 San Jose
Chile - Primera División April 15
Universidad de Chile 1 - 3 Colo Colo
April 16
Deportes Iquique 0 - 1 Union Espanola
Audax Italiano 1 - 1 San Luis
Colombia - Primera A:: apertura April 16
Deportivo Pasto 2 - 0 Envigado
Alianza Petrolera 2 - 2 Independiente Medellin
Patriotas 1 - 0 Atletico Junior
 live 38'Atletico Nacional 1 - 0 Rionegro Aguilas
Ecuador - Serie A:: apertura April 16
Deportivo Cuenca 1 - 1 CSD Macara
Emelec 2 - 1 Independiente del Valle
Paraguay - Division Profesional:: apertura April 16
Olimpia 4 - 2 Independiente CG
Peru - Primera División:: Torneo de Verano: group A April 15
Sporting Cristal 5 - 0 Ayacucho FC
April 16
Universitario de Deportes 1 - 0 Comerciantes Unidos
Peru - Primera División:: Torneo de Verano: group B April 16
Academia Cantolao 1 - 2 FBC Melgar
Uruguay - Primera División:: apertura April 16
Club Atletico Torque 0 - 3 Danubio
Racing 2 - 3 Montevideo Wanderers
Rampla Juniors 1 - 1 Atenas
Nacional 1 - 0 Boston River
Venezuela - Primera División:: apertura April 16
Atletico Venezuela 2 - 1 Deportivo Anzoategui
Estudiantes de Caracas 1 - 2 Mineros De Guayana
Zamora FC 2 - 2 Metropolitanos FC
Carabobo FC 3 - 2 Academia Puerto Cabello
Mexico - Liga MX:: clausura April 15
Monarcas Morelia 0 - 1 Toluca
CF America 0 - 0 Monterrey
Pumas 4 - 2 Puebla
April 16
Veracruz 1 - 2 Leon
USA - Major League Soccer April 15
Portland Timbers 3 - 2 Minnesota United
San Jose Earthquakes 2 - 2 Houston Dynamo
April 16
Sporting Kansas City 2 - 2 Seattle Sounders FC
Atlanta United 2 - 2 New York City FC
USA - United Soccer League April 15
Reno 1868 FC 0 - 4 Colorado Springs Switchbacks FC
Las Vegas Lights FC 1 - 1 Sacramento Republic FC
April 16
Bethlehem Steel FC 1 - 1 FC Cincinnati
USA - National Women's Soccer League April 16
Sky Blue FC 0 - 1 Seattle Reign FC
Portland Thorns 2 - 1 Orlando Pride
Costa Rica - Primera División:: clausura April 16
Universidad de Costa Rica 2 - 4 LD Alajuelense
Santos de Guapiles 2 - 0 Municipal Perez Zeledon
Limon 3 - 1 C.S. Cartagines
AD Municipal Liberia 0 - 3 Club Sport Herediano
 live 83'Guadalupe FC 0 - 2 Deportivo Saprissa
El Salvador - Primera Division:: clausura April 16
Municipal Limeno 1 - 1 Pasaquina
CD Dragon 0 - 3 Santa Tecla FC
Honduras - Liga Nacional:: clausura April 16
CD Marathon 2 - 1 Honduras Progreso
CD Olimpia 4 - 0 Lobos UPNFM
CD Real Sociedad 0 - 1 Platense FC
CD Vida 0 - 1 CD Motagua
Juticalpa 1 - 2 Real Espana

15-04-2018 - EIBAR 0-1 ALAVES
 15-04-2018 - FIORENTINA 0-0 SPAL 2013
 15-04-2018 - KAYSERISPOR 3-2 GENCLERBIRLIGI
 15-04-2018 - NEW YORK RED BULLS 3-1 MONTREAL IMPACT
 15-04-2018 - COLORADO RAPIDS 2-0 TORONTO FC
 15-04-2018 - CHICAGO FIRE 0-1 LA GALAXY
 15-04-2018 - DC UNITED 1-0 COLUMBUS CREW
 15-04-2018 - NEW ENGLAND REV. 0-1 FC DALLAS
 15-04-2018 - PORTLAND TIMBERS 3-2 MINNESOTA UNITED
 15-04-2018 - SAN JOSE EARTHQUAKES 2-2 HOUSTON DYNAMO
 14-04-2018 - TOTTENHAM HOTSPUR 1-3 MANCHESTER CITY
 14-04-2018 - LIVERPOOL 3-0 AFC BOURNEMOUTH
 14-04-2018 - SOUTHAMPTON 2-3 CHELSEA
 14-04-2018 - HUDDERSFIELD TOWN 1-0 WATFORD
 14-04-2018 - BURNLEY 2-1 LEICESTER CITY
 14-04-2018 - CRYSTAL PALACE 3-2 BRIGHTON & HOVE ALBION
 14-04-2018 - SWANSEA CITY 1-1 EVERTON
 14-04-2018 - SHEFFIELD UNITED 1-1 MILLWALL (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - BARNSLEY 2-2 BOLTON WANDERERS (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - BURTON ALBION 3-1 DERBY COUNTY (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - HULL CITY 0-1 SHEFFIELD WEDNESDAY (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - MIDDLESBROUGH 2-1 BRISTOL CITY (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - NORWICH CITY 0-2 CARDIFF CITY (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - NOTTINGHAM FOREST 2-1 IPSWICH TOWN (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - QUEENS PARK RANGERS 1-2 PRESTON NORTH END (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - READING 2-2 SUNDERLAND (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - FULHAM 1-1 BRENTFORD (CHAMPIONSHIP)
 14-04-2018 - BARCELONA 2-1 VALENCIA
 14-04-2018 - LEGANES 1-0 CELTA VIGO
 14-04-2018 - LAS PALMAS 0-1 REAL SOCIEDAD
 14-04-2018 - ATHLETIC BILBAO 2-3 DEPORTIVO LA CORUNA
 14-04-2018 - SEVILLA 2-2 VILLARREAL
 14-04-2018 - BAYER LEVERKUSEN 4-1 EINTRACHT FRANKFURT
 14-04-2018 - HOFFENHEIM 2-0 HAMBURGER SV
 14-04-2018 - HERTHA BERLIN 2-1 FC COLOGNE
 14-04-2018 - VFB STUTTGART 1-1 HANNOVER 96
 14-04-2018 - BAYERN MUNICH 5-1 BORUSSIA MOENCHENGLADBACH
 14-04-2018 - CAGLIARI 2-1 UDINESE
 14-04-2018 - GENOA 1-0 CROTONE
 14-04-2018 - CHIEVOVERONA 0-0 TORINO
 14-04-2018 - ATALANTA 0-0 INTER
 14-04-2018 - LYON 3-0 AMIENS
 14-04-2018 - NANTES 1-1 DIJON
 14-04-2018 - LILLE 2-2 GUINGAMP

 14-04-2018 - RENNES 1-2 METZ

 Europa League - Quarter-finals April 13
CSKA Moscow 2 - 2 Arsenal
Marseille 5 - 2 RasenBallsport Leipzig
Salzburg 4 - 1 Lazio
Sporting CP 1 - 0 Atletico Madrid
England - League 1 April 13
Bradford City 0 - 0 Shrewsbury Town
England - National League April 13
FC Halifax Town 2 - 2 Gateshead FC
England - National League North April 13
Spennymoor Town FC 0 - 3 Brackley Town
Telford 3 - 2 Leamington
Italy - Serie C:: group B April 12
Santarcangelo 1 - 0 Sudtirol
Spain - LaLiga 1|2|3 April 13
Huesca 0 - 0 Albacete
France - National April 12
Avranches 1 - 1 Les Herbiers
Denmark - DBU Pokalen April 12
AETHobro 1 - 2 FC Midtjylland
Switzerland - Challenge League April 12
FC Rapperswil-Jona 1 - 1 Wil
Iceland - Cup April 13
Ymir 2 - 2 KV
Alftanes 9 - 0 Isbjorninn
Grotta 9 - 0 Vatnaliljur
ÍR1 - 0 Aegir
Augnablik 17 - 0 Kormakur/Hvot
Berserkir 1 - 5 Reynir
Slovenia - 1st SNL April 12
Rudar Velenje 2 - 3 Ankaran Hrvatini
Slovenia - Cup April 12
Aluminij 2 - 2 Gorica
Lithuania - A Lyga April 12
Suduva 4 - 1 FK Kauno Zalgiris
Trakai FK 1 - 1 Lietava Jonava
South America - Copa Sudamericana April 13
Atletico PR 3 - 0 Newells Old Boys
Audax Italiano 1 - 2 Botafogo RJ
07:00Rosario Central ? - ? Sao Paulo
 live 1'Sol de America 0 - 0 Independiente Medellin
Colombia - Primera A:: apertura April 13
07:30Rionegro Aguilas? - ? Patriotas
Colombia - Copa:: play-off April 13
Barranquilla FC 2 - 1 Llaneros FC
Peru - Primera División:: Torneo de Verano: group B April 13
live 83'Binacional 2 - 2 FBC Melgar
07:30Sport Boys? - ? Sport Huancayo
Venezuela - Primera División:: apertura April 13
live 67'Deportivo Lara0 - 0 Caracas
USA - United Soccer League April 12
Seattle Sounders FC II 1 - 3 Real Monarchs SLC
LA Galaxy II 0 - 1 Phoenix Rising FC
Honduras - Liga Nacional:: clausura April 12
Real Espana 1 - 0 CD Real Sociedad
CD Vida 0 - 1 CD Marathon
Honduras Progreso 1 - 0 Lobos UPNFM
Platense FC 1 - 2 CD Olimpia
April 13
07:30CD Motagua? - ? Juticalpa
China - Cup April 12
APWuhan Chufeng Heli * 1 - 1 Shijiazhuang Ever Bright
Iran - Pro League April 12
Foolad Khuzestan 1 - 1 Zob Ahan
Saudi Arabia - Premier League April 12
Al-Ettifaq 3 - 2 Al-Taawon
Al Nassr FC 2 - 1 Al Qadasiya
Al Batin 1 - 1 Al Feiha
Al-Faisaly 2 - 2 Al Shabab
Al-Raed 3 - 1 Al Ittihad
April 13
Al Ahli 1 - 0 Ohod
Al Hilal 4 - 1 Al Fateh FC
Algeria - Ligue 1 April 12
USM Alger 1 - 1 Olympique de Medea
Egypt - Premier League April 12
Al Masry 2 - 1 Al Nasr
April 13
El Zamalek 1 - 2 Al-Ittihad Al-Sakandary
Nigeria - Professional Football League April 12
MFM FC 2 - 1 Nasarawa United
Rivers United FC 2 - 0 Akwa United

Champions League - Quarter-finals April 12
Bayern Munich 0 - 0 Sevilla
Real Madrid 1 - 3 Juventus
England - Championship April 12
Wolverhampton Wanderers 2 - 0 Derby County
England - League 1 April 12
Oldham Athletic 1 - 1 Walsall
England - National League North April 12
Curzon 2 - 0 Gainsborough
England - National League South April 12
Postp.Wealdstone? - ? Oxford City
Italy - Serie C:: group B April 11
Reggiana 0 - 4 Mestre
Germany - Regionalliga Nord April 11
VfV Hildesheim 3 - 0 SSV Jeddeloh
SC Weiche Flensburg 2 - 0 Hamburger SV II
BSV Rehden 2 - 4 Luebeck
Eintracht Braunschweig II 1 - 0 Oldenburg
Eintracht Norderstedt 5 - 1 Eutin 08
SV Drochtersen/Assel 1 - 1 St.Pauli II
April 12
TSV Havelse 3 - 1 Altonaer FC 93
Germany - Regionalliga Nordost April 11
Hertha Berlin II 0 - 2 Energie Cottbus
BFC Dynamo 1 - 1 FC Oberlausitz Neugersdorf
FC Viktoria 1889 Berlin 1 - 0 FSV Union Fuerstenwalde
FSV Wacker Nordhausen 1 - 0 Babelsberg
Postp.Germania Halberstadt? - ? Budissa Bautzen
VfB Auerbach 2 - 1 TSG Neustrelitz
Germany - Regionalliga Südwest April 11
Mainz 05 II 1 - 1 VfB Stuttgart II
SV Roechling 1 - 2 Hoffenheim II
TSV Steinbach 1 - 3 Hessen Kassel
Germany - Regionalliga West April 11
TuS Erndtebrueck 1 - 1 Viktoria Koeln 1904
April 12
SV Roedinghausen 1 - 3 Alemannia Aachen
Wuppertal 3 - 1 RW Essen
Portugal - Segunda Liga April 11
Cova da Piedade 3 - 2 Oliveirense
Gil Vicente 1 - 2 Braga B
Real SC 3 - 0 Sporting Covilha
Sporting CP B 1 - 1 Famalicao
Varzim 0 - 1 Academico Viseu
Vitoria de Guimaraes B 1 - 1 Penafiel
Benfica B 1 - 2 Leixoes
Santa Clara0 - 0 Arouca
April 12
Uniao da Madeira 1 - 3 Nacional
Denmark - 1st Division April 11
Fremad Amager 3 - 0 Viborg
Nykoebing FC 1 - 1 Vendsyssel FF
Denmark - DBU Pokalen April 11
Fredericia 3 - 1 AaB
Norway - Eliteserien April 11
Sandefjord 1 - 2 Ranheim
Tromsoe 3 - 1 Stroemsgodset
Sweden - Superettan April 11
IFK Vaernamo 1 - 2 GAIS
Switzerland - Super League April 11
Basel 3 - 0 FC Zuerich
Cyprus - Cup April 11
Apollon Limassol 2 - 1 Anorthosis
Luxembourg - National Division April 12
CS Fola Esch 4 - 1 US Hostert
FC Differdange 03 5 - 1 FC Rodange 91
US Mondorf les Bains0 - 0 AS Jeunesse Esch
Union Titus Petange 1 - 3 FC Progres Niedercorn
Una Strassen 0 - 1 Racing FC Union Luxembourg
F91 Dudelange 4 - 0 RM Hamm Benfica
Union Esch FC 0 - 2 FC Victoria Rosport
Russia - 1st Division April 11
FC Yenisey Krasnoyarsk 1 - 0 Olimpiec Nizhny
Sibir Novosibirsk 3 - 0 Shinnik Yaroslavl
Spartak Moscow II 2 - 1 Tom Tomsk
FC Orenburg 3 - 0 FC Volgar
Tyumen 1 - 1 Dinamo St Petersburg
Zenit St. Petersburg II 1 - 2 Luch Energiya Vladivostok
Fakel 0 - 2 Kuban Krasnodar
FC Tambov 2 - 0 Khimki
FC Rotor Volgograd 1 - 1 Avangard Kursk

No comments:

Post a Comment